Už se to dostalo i do televize: adresy, které identifikují počítače na Internetu, velmi rychle docházejí – zbývá rok, maximálně dva. V síti Praha12.Net se tento nedostatek projevuje už dlouho: jen pár počítačů má veřejnou adresu přístupnou z Internetu, zbytek je schován za překladem adres.

Problém s nedostatkem adres byl přitom vyřešen již dávno novou verzí protokolu, na kterém Internet funguje – IP verze 6. IPv6 nabízí dost adres pro všechny počítače i s velkou rezevnou. Přechod na tuto novou verzi je ale bohužel velmi pomalý. Hlavní důvod je chybějící motivace: přes IPv6 se nedostanete na žádné nové stránky, které by nebyly dostupné po stávajícím IPv4. Přesto se už objevují programy, které umí IPv6 využít, například někteří klienti pro Bittorent.

Zatímco ostatní ISP teprve pomalu plánují, jak začít IPv6 nasazovat, síť Praha12.Net je už připravena, a je dokonce možné, že už IPv6 používáte. Zkuste otevřít ipv6.google.com – pokud se vám zobrazila stránka Googlu, gratuluji, IPv6 vám funguje. Pokud se stránka nezobrazila, ale máte o IPv6 zájem, čtěte dále.

Postup, jak IPv6 zprovoznit, závisí ma dvou parametrech: jaký operační systém máte na svém počítači a jakým způsobem jste připojeni do Praha12.Net.

Připojení do Praha12.Net

Bezdrátově v pásmu 2.4 GHz
Zastaralý hardware používaný pro připojení v pásmu 2.4 GHz bohužel IPv6 nepodporuje, chcete-li jej využívat, musíte přejít na 5 GHz, získáte i mnohonásobně rychlejší připojení.
Bezdrátově v pásmu 5 GHz
Upravený firmware v Nanostation IPv6 podporuje, vše závisí jen na vašem počítači.
Kabelem
IPv6 vám bude fungovat, jen pokud nemáte router – dnes dostupné routery bohužel podporu IPv6 nemají, vhodný router by ale měl být brzy k dispozici. Dále je ve Windows 7 a Vista potřeba zvláštní nastavení, viz dále.

Operační systémy

MacOS X, Linux
Zde není potřeba nic nastavovat, v aktuálních verzích je IPv6 ve výchozím nastavení zapnuto.
Windows XP
Ve výchozím nastavení Windows XP je IPv6 vypnuté. Zapnout jej můžete přes příkazový řádek (cmd.exe) zadáním:
netsh interface ipv6 install
netsh interface ipv6 set privacy disabled
Windows 7 a Vista
V novějších Windows je IPv6 zapnuté automaticky. Jste-li ale připojeni kabelem, je potřeba vypnout náhodné generování adres – připojení z náhodných adres je blokované, protože nevíme, komu patří. Náhodné adresy vypnete v příkazovém řádku (cmd.exe) zadáním:
netsh interface ipv6 set global randomizeidentifiers=disabled
netsh interface ipv6 set privacy disabled

Pokud narazíte na nějaký problém, stavte se na IRC a my vám jej pomůžeme vyřešit.